دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • آموزش
  • پژوهش
  • فناوری اطلاعات
  • اساتید
  • دانشجویان
  • کارکنان
  • منوی هفتم
  • منوی هشتم
  • [__CODE __LIST_FROM_PAGES__ CODE__]
dfhsdf                                                            adfgdfg         dh        AWT IMAGEdfg 
                                                                                                                                                                                                                           

. .

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۱۹ | 
 
AWT IMAGE


آموزش ترخیص بیماران قلبی(درمان طبی)
 پس از ویزیت توسط پزشک معالج یا دستیار وی دستور ترخیص شما نوشته شده و توسط منشی یا پرستار به شما اعلام میشود، و بعد از تسویه حساب و ارائه برگه ترخیص به منشی، خلاصه پرونده و شرح عمل و آموزشهای لازم زمان ترخیص به شما ارائه خواهد شد.
 
تغذیه: بی اشتهایی و تهوع می تواند علامت مهمی باشد و حتماً باید به اطلاع پزشک رسانده شود. بهتر است غذا با حجم کم و وعده بیشتر مصرف کنید. از غذاهای کم چرب و کم نمک استفاده کنید. شاید دچار یبوست شوید که جهت رفع آن میتوانید از میوه، سبزی، کاهو، لوبیا و غذاهای پرفیبر استفاده کنید. در بیمارانیکه وارفارین مصرف میکنند، رژیم خاص ذکر شده در دفترچه وارفارین را خوانده و رعایت کنند.  هم چنین بیماران دیابتیک رژیم دیابت خود را طبق مشاوره تغذیه ارائه شده حفظ کنند و با مصرف قرص یا انسولین، قند خون خود را در حد نرمال حفظ کنند. سطح کلسترول خون را هر شش ماه چک و کنترل نمائید. هم چنین وزن خود را در حد نرمال حفظ کنید.
 
فعالیت: پس از ترخیص می توانید فعالیت روزمره خود را از سر بگیرید و  با توجه به نوع شغل خود به فعالیت عادی برگردید.
 
مراقبت از زخم: در صورتیکه زخم ناشی از دیابت دارید، از کاربرد خودسرانه هر نوع پماد و آنتی بیوتیک به صورت موضعی و دستکاری زخم خودداری شود. فشاری روی زخم وارد نشود. شستشوی روزانه فقط با سرم شستشو انجام شود. در صورت رویت قرمزی، علائم عفونت و عدم بهبود زخم، مجدداً به پزشک مراجعه شود.
 
استحمام: از آب ولرم نه خیلی داغ استفاده کنید. مدت طولانی در حمام نمانید. رفتن به استخر بلامانع می باشد ولی استفاده از سونا و جکوزی توصیه نمی شود.
 
فعالیت جنسی: زمانیکه بتوانید یک تا دو طبقه را بدون احساس ناراحتی بالا بروید، می توانید فعالیت جنسی خود را شروع کنید یعنی زمانی که دردهایتان کاهش یافته است. بهتر است در این هنگام فشاری روی دنده ها و قفسه سینه شما وارد نشود و در صورتیکه دچار درد قفسه سینه بیش از 4-5 دقیقه همراه با تنگی نفس شدید با پزشک خود مشورت کنید.
 
در صورت بروز مشکلات یا موارد هشدار دهنده زیر با پزشک خود تماس بگیرید:
علائم هشدار دهنده شامل موارد زیر است: افزایش دمای بدن بیش از 38 درجه دو بار در روز طی 24 ساعت. درد قفسه سینه بیش از 4-5 دقیقه همراه با تنگی نفس شدید. تعریق شدید. درد شدید قفسه سینه که به کتف و  گردن و یا فک انتشار می یابد. درد قفسه سینه ای که با فعالیت بیشتر و با استراحت برطرف می شود.
 
نحوه مصرف داورها: داروهای شما طبق آخرین نسخه پزشک هنگام ترخیص مشخص می شود. بیشتر داروهای شما برای تنظیم فشار خون و ضربان قلب شما میباشد بنابراین قبل از مصرف دارو در صورتی که علائمی مانند ضعف، بیحالی، سرگیجه، یا تعریق داشتید ممکن است از علائم افت فشار یا ضربان قلب شما باشد که حتماً  قبل از مصرف دارو  فشار و ضربان خود را کنترل و سپس دارو را مصرف کنید و در صورت تکرار مورد فوق با پزشک خود جهت تنظیم میزان دارو مشورت کنید. هیچ وقت داروی خود را بدون اجازه پزشک معالج قطع نکنید. در صورتی که داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین، پلاویکس و وارفارین(کمادین) و یا حتی داروهایی مثل دیگوکسین مصرف می کنید، کوچک ترین تغییر خودسرانه در مقدار مصرف آن ها می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد. اطلاعات کلی مربوط به برخی داروهای قلبی مهم در جدول زیر موجود است.
 
نوبت بعدی مراجعه به پزشک: حدود یکماه پس از ترخیص توسط پزشک متخصص قلب خود ویزیت خواهید شد که قبل از ترخیص برگه نوبت دهی توسط منشی به شما داده خواهد شد و از پذیرش حتماً نوبت بعدی گرفته شود. بعد از ترخیص و گرفتن داروهای خود بهتر است آنها را با پرستار خود چک و نحوه مصرف را بپرسید.
 
جدول اطلاعات کلی مربوط به داروها
ردیف نام دارو اشکال دارو اثر درمانی نکات آموزشی
1 آسپرین
ASA
80-100-325-500 mg
 
ضد التهاب ضد درد کاهش فعالیت پلاکت در صورت بروز خونریزی از لثه یا کبودی روی پوست یا دفع خون از مدفوع حتما به پزشک مراجعه شود.به دلیل بروز عوارض گوارشی با یک لیوان شیر یا آبمیوه بعد از غذا میل شود.در بیماران مبتلا به آسم وزخم گوارشی فعال منع مصرف دارد.
2 آتورواستاتین
ATORVASTATIN
10-20-40 mg کاهش دهنده چربی خونLDL میتوان دارو را قبل یا بعد از غذا میل کرد .6-12 هفته بعد آزمایشات کبدی چک شود .برنامه غذایی کم چرب و برنامه ورزشی منظم داشته باشید.در صورت استفاده همزمان با دیگوکسین با پزشک مشورت شود.
3 کاپتوپریل
CAPTOPRIL
25-50mg کاهش دهنده فشار خون
وتقویت عضله قلب
بهتر است دارو یک ساعت قبل از غذا مصرف شود.رژیم کم نمک باشد. سرفه شایع میباشد. در صورت بروز سرفه وتورم پلکها، چشمها، لبها، زبان یا مشکلات تنفسی و پوستی به پزشک مراجعه شود. از تمرینات شدید و تغییر وضعیت ناگهانی از خوابیده به نشسته یا ایستاده خودداری شود.
4 دیگوکسین
DIGOXIN
0.25 mg کنترل ضربان قلب ونارسایی قلبی باید هر روز صبح و در ساعت معینی مصرف شود .دوز فراموش شده را میتوان تا 12 ساعت بعد استفاده کرد.نحوه گرفتن نبض را یاد بگیرید وبا ضربان بین 60-100 دارو را مصرف کنید . دارورا با آبمیوه یا شیر میل کنید.تهوع و استفراغ، ضربانات نامنظم قلب ، توهم بینائی و بی اشتهائی از علائم مسمومیت میباشدکه باید به پزشک مراجعه کنید.
5 فورزماید
FUROSMIDE
40 mg کاهش فشار خون افزایش دفع ادرار و مایع احتباس یافته دارو را با غذا یا شیر میل کنید .رژیم پرپتاسیم مثل موز گوجه فرنگی- خرما- کاهو خشکبار و گردو داشته باشید.
6 هیدرو کلرتیازید
HYDROCHOLORTHIAZIDE
50 mg کاهش فشار خون و افزایش دهنده حجم ادرار صبحها در ساعت معینی مصرف شود تا شب ادراری شما را ناراحت نکند .در افراد دیابتی ، قند خون مرتب کنترل شود.نوبت عصر راساعت 6 بعد از ظهر میل کنید.
7 ایزوسورباید
ISOSURBIDE
10-40 mg ضددرد قلبی گشاد کننده عروق کاهنده فشار خون این دارو در پیشگیری درد قلبی موثر است .سردرد عارضه شایع ان است که با مسکن برطرف میشود ،  اگر سردرد شدید و پایدار بود به پزشک مراجعه شود.بر افروختگی صورت واحساس سوزش زیر زبان از عوارض دارو میباشد.
8 متوپرولول(متورال)
METOPROLOL
50-100 mg کاهنده ضربان قلب و فشار خون اثر درمانی بعد از یک هفته مشاهده میشود. نحوه گرفتن نبض را یاد بگیرید و با ضربان بین 60-100 دارو را مصرف کنید. دارو نباید بطور ناگهانی قطع شود. افراد دیابتی مرتب قند خون خود را چک کنند.
9 پلاویکس
PLAVIX
75 mg ضد تجمع پلاکت رقیق کننده خون مصرف این دارو بیما ررا مستعد خونریزی  میکند باید از ضربه یا بریدگی پیشگیری شود ودر صورت خونریزی از لثه یا بینی و یا خون مردگی در بدن، دارو قطع و به پزشک مراجعه شود.
10 وارفارین
WARFARIN
5 mg ضد انعقاد خون و رقیق کننده خون معمولا این دارو همزمان با هپارین در بیمارستان شروع میشود و دوز مناسب با انجام آزمایش خون تعیین میشود . و هرگز از مقدار توصیه شده بیشترویا کمتر مصرف نکنید .دارو را هر روز در ساعت معینی  مصرف کنید.در صورت خونریزی لثه بینی یا خون مردگی در بدن دارو را قطع وبه پزشک مراجعه کنید
11 نیترو گلیسرین
NITROGLYCERIN
2.6-6.4 mg ضد درد قلبی گشاد کننده عروق این دارو در پیشگیری دردهای قلبی موثر است .سردرد با این دارو کمتر دیده میشود. دارو دور از رطوبت و نور نگهداشته شود. در صورت تاری دید یا خشکی دهان مصرف را قطع و به پزشک مراجعه کنید.
 
 
 
 
 
با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان
بخش ....................................  
....................................-021
....................................-021

AWT IMAGE


 
آموزش ترخیص بیماران نارسایی قلب
پس از ویزیت توسط پزشک معالج یا دستیار وی دستور ترخیص شما نوشته شده و توسط منشی یا پرستار به شما اعلام می شود؛ و بعد از تسویه حساب و ارائه برگه ترخیص به منشی، خلاصه پرونده وآموزشهای لازم زما ن ترخیص به شما ارائه خواهد شد.
 
تغذیه: باید رژیم غذایی در بیماری نارسایی قلبی به صورت کم نمک باشد به خاطر اینکه نارسایی قلبی سبب می شود بدن نمک(سدیم) بیشتری نگه دارد و سدیم باعث می شود که مایع اضافی در بدن جمع شود. مایع اضافی نیز سبب افزایش کار قلب و بدنبال آن تورم در پاها و شکم و افزایش تنگی نفس می شود. رژیم غذایی کم سدیم شامل سدیم کمتر از 3-2 گرم روزانه می باشد. یک قاشق چایخوری تقریباً 3/2 گرم سدیم دارد. از خوردن غذاهای کنسروی و آماده (فست فودها)، نوشابه و دوغ صنعتی، دلستر و ماء الشعیر پرهیزکنید. از اضافه کردن نمک به غذا خودداری کنید (از نمکدان سر میزغذا استفاده نکنید). خودتان را به غذاهای کم نمک عادت دهید و از گیاهان، ادویه و چاشنی های کم نمک و یا بی نمک استفاده کنید. ازخوردن آبمیوه های مصنوعی خودداری کنید بیشترسعی کنید آبمیوه طبیعی یا میوه مصرف کنید.
فعالیت: در گذشته به بیماران نارسایی قلبی توصیه می شد که استراحت کنند و از تعداد زیادی از فعالیتهای عادی خود دست بکشند، اما تحقیقات نشان داده که فعالیت می تواند به احساس بهترشدن  شما کمک کند، علائم را کاهش دهد و به بهبود عملکرد قلب شما کمک کند. کلید موفقیت در افزایش سطح تحمل فعالیت، انجام آن به آرامی و به تدریج می باشد. برای شروع، یک ورزش ساده انتخاب کنید که عضلات بزرگ شما را حرکت دهد. پیاده روی بهترین ورزش برای شما است. برای شروع فعالیت شما می توانید روزی 5 دقیقه پیاده روی کنید. سپس به تدریج زمان آن را تا 30 دقیقه در روز افزایش دهید. در هوای خیلی سرد یا گرم یا آلوده ورزش نکنید. هنگامی که تنگی نفس هنگام استراحت، احساس خستگی مفرط وکاهش انرژی، تب، عفونت یا احساس بیماری، درد قفسه سینه، تعریق شدید، تهوع و استفراغ، سرگیجه یا احساس سبکی سر را دارید ورزش نکیند و به پزشک خود مراجعه نمایید.
استحمام: از آب ولرم نه خیلی داغ یا سرد استفاده کنید.  جهت حفظ انرژی خود از استحمام طولانی مدت بپرهیزید. در صورت امکان از صندلی در داخل حمام استفاده کنید. از ایجاد بخار زیاد در محوطه حمام به علت افزایش تنگی نفس بپرهیزید.
فعالیت جنسی: بیمارانی که تست ورزش نرمال دارند، محدودیتی از نظر روابط جنسی ندارند. در مورد مشکلات و محدودیت های خود به راحتی و به صورت آزادانه با همسر خود صحبت کنید. پس از انجام کارهای سنگین و خسته کننده از انجام فعالیت جنسی مبادرت ورزید. بعد از غذا خوردن از انجام فعالیت جنسی مبادرت ورزید و حداقل 2 یا چند ساعت صبر کنید. درصورت داشتن درد جلو قفسه سینه در حین یا بعد از نزدیکی، بالا ماندن ضربان قلبی، تعداد تنفس و تنگی نفس تا 10 دقیقه بعد از پایان نزدیکی، خستگی و بی خوابی شدید در روز بعد از نزدیکی، فعالیت جنسی خود را متوقف کنید و به پزشک خود اطلاع بدهید.
درصورت بروز مشکلات یا موارد هشدار دهنده زیر با پزشک خود تماس بگیرید:
مشکل در خوابیدن به علت تنگی نفس، مثلا شب بطور ناگهانی به علت تنگی نفس بیدار شوید یا برای خوابیدن نیاز به بالش اضافی نسبت به قبل داشته باشید. ضربان قلب تند یا نامنظم و تپش قلب که مداوم بوده و سبب سرگیجه یا سبکی سر در شما شود. اگر سرفه همراه با خلط کف آلود یا صورتی داشته باشید. کاهش یا افزایش وزن بیش از 900 گرم در روز یا 8/1 کیلو گرم در هفته و یا کاهش میزان ادرار روزانه.
تورم در زانوها، پاها، دستها یا شکم.
اندازه گیری وزن مهم است، هدف این است که تغییر در وزن را قبل از اینکه ایجاد تورم یا دیگر علائم کند، تشخیص دهیم. دراین صورت می توانیم زودتر مایع اضافی را از بدن خارج کنیم. به منظور اندازه گیری وزن، شما بایستی وزن خود را هرروز صبح،  بعد از ادرار کردن و قبل ازصبحانه اندازه گیری کنید؛ در جایی ثبت کنید. میزان روزانه مایعات و میزان دفع مایعات(ادرار) را ثبت کنید.
نحوه مصرف داروها: داروهای شما طبق آخرین نسخه پزشک هنگام ترخیص مشخص می شود. داروها در درمان نارسایی قلبی بسیار مهم است. داروها را طبق دستور مصرف کنید. از کم کردن یا افزایش میزان آن خودداری  کنید. داروها را طبق زمان معین آن مصرف کنید. جهت استفاده صحیح و منظم ازداروها ابتدا یک جعبه مخصوص دارو تهیه کرده و روی آن برای هر قرص میزان مصرف را بنویسید و ابتدای هفته آن  را پرکنید. هنگام ترک خانه داروهایتان را با خود ببرید. حتی اگر احساس خوب شدن کردید و تنگی نفس و تورم نداشتید، باز هم بایستی داروهای خود رامنظم مصرف کنید. اطلاعات کلی مربوط به برخی داروهای مهم بیمارا ن نارسایی قلبی در جدول زیر موجود است.
نوبت بعدی مراجعه به پزشک: نوبت بعدی مراجعه به پزشک توسط ایشان تعیین و معمولاً 2 هفته تا 1 ماه بعد از ترخیص خواهد بود که قبل از ترخیص برگه نوبت دهی توسط منشی به شما داده خواهد شد. قبل لز ترک بیمارستان، از قسمت پذیرش حتماً نوبت بعدی گرفته شود. بعد از ترخیص و گرفتن داروهای خود بهتر است آنها را با پرستار خود چک و نحوه مصرف را بپرسید.
 
 
ردیف نام دارو اشکال دارو اثر درمانی نکات آموزشی
1 ویتامین B1 قرص 100 و 300 میلی گرمی برطرف کنننده کمبود ویتامین دارو را در ظرف غیر فلزی سربسته
و مقاوم به نور نگهداری کنید.
2 اسیدفولیک
Folic Acid
قرص 1و5 میلی گرمی درمان کم خونی هنگامی که کم خونی ناشی
از کمبود ویتامین
B12 وجود دارد،
اسید فولیک نباید به تنهایی مصرف شود.
3 اسپیرینولاکتون
Spironolactone
(Aldactone)
قرص 25 میلی گرمی ادرارآور(نگهدارنده پتاسیم) به منظور افزایش جذب دارو آن را
همراه با غذا مصرف کنید
.
حداکثر اثر داروممکن است تا 3 روز
پس از شروع درمان ایجاد

شود و نیز افزایش ادرار
ممکن است به مدت 2 یا 3 روز
پس ازقطع دارو ادامه یابد.
از جایگزینی مایعات از دست رفته
با مقدار زیادی آب اجتناب کنید.
از مصرف زیاد غذاهای
سرشار از پتاسیم و جانشین های
نمک اجتناب کنید
(اگر این دارو با قرص ل
ازیکس تجویز نشده است).
4 هیدرالازین
Hydralazine
قرص 10 و25 و 50 میلی گرمی گشادکننده عروق کاهش دهنده فشارخون به علت احتمال
کاهش فشارخون وضعیتی،
آهسته تغییر وضعیت دهید
. از ایستادن بدون حرکت به
مدت طولانی، حمام یا دوش داغ
و ورزش شدید اجتناب کنید.
در صورت سرگیجه حتماً
دراز بکشید و پاها را بالاتر
قراردهید.
5 لیزینوپریل
Lisinopril
قرص 5 و10 میلی گرمی کاش دهنده فشار خون و تقویت عضلات در بیماران که اختلال
کار کرد کلیه دارند
یا به قرص کاپتوپریل حساسیت دارند،
استفاده می شود و
اثر مشابه کاپتوپریل دارد.
6 کارودیلول
Carvedilol
قرص 25/6 و5 /12 میلی گرمی کاهش دهنده ضربان قلب و فشارخون نبض خود را قبل
از مصرف کنترل کنید،
در صورتی که ضربان
کمتر از 60 یا بیشتر از 100 باشد،
به پزشک خود اطلاع دهید.
7 سیلدنافیل
Sildenafil
قرص 50 میلی گرمی کاهش دهنده فشار شریان ریوی ، کاهش فشارخون شایعترین عارضه سردرد است
و تداخل دارویی
با نیتروگلیسرین ها دارد.
8 متولازون
Metolazone
قرص 5 میلی گرمی ادرار آور رژیم پرپتاسیم داشته باشید.
میزان مایعات و میزان ادرار روزانه را ثبت کنید. کاهش فشارخون وضعیتی ممکن
است دیده شود. آهسته تغییر وضعیت دهید. در صورت سرگیجه حتما دراز بکشید و پاها را بالاتراز سر قراردهید. به میزان داروی تجویز شده دقت کنید.
9 آلوپورینول
Allopurinol
100g
قرص 100 و 200 میلی گرمی دفع کننده اسید اوریک بهتراست همراه غذا مصرف شود. کاهش میزان ادرار، ادرارکدر، رنگ یا بوی غیر طبیعی ادرار ودرد یا ناراحتی هنگام ادرار کردن را گزارش کنید. جوش های ریز ممکن است 5-1 هفته بعد از درمان بروز کند که حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
10 کاپتوپریل
Captopril
25-50mg کاهش دهنده فشار خون
وتقویت عضله قلب
بهتر است دارو یک ساعت قبل از غذا مصرف شود. رژیم کم نمک باشد. سرفه شایع میباشد. در صورت بروز سرفه وتورم پلکها، چشمها، لبها، زبان یا مشکلات تنفسی و پوستی به پزشک مراجعه شود. از تمرینات شدید و تغییر وضعیت ناگهانی از خوابیده به نشسته یا ایستاده خودداری شود.
11 دیگوکسین
Digoxin
0.25 mg کنترل ضربان قلب ونارسایی قلبی باید هر روز صبح و در ساعت معینی مصرف شود .دوز فراموش شده را میتوان تا 12 ساعت بعد استفاده کرد.نحوه گرفتن نبض را یاد بگیرید وبا ضربان بین 60-100 دارو را مصرف کنید . دارورا با آبمیوه یا شیر میل کنید. تهوع و استفراغ، ضربانات نامنظم قلب ، توهم بینائی و بی اشتهائی از علائم مسمومیت میباشدکه باید به پزشک مراجعه کنید.
12 فورزماید
Furosmide
40 mg کاهش فشار خون افزایش دفع ادرار و مایع احتباس یافته دارو را با غذا یا شیر میل کنید . رژیم پرپتاسیم مثل موز گوجه فرنگی- خرما- کاهو خشکبار و گردو داشته باشید.
13 وارفارین
Warfarin
5 mg ضد انعقاد خون و رقیق کننده خون معمولا این دارو همزمان با هپارین در بیمارستان شروع میشود و دوز مناسب با انجام آزمایش خون تعیین میشود و هرگز از مقدار توصیه شده بیشترویا کمتر مصرف نکنید. دارو را هر روز در ساعت معینی  مصرف کنید. در صورت خونریزی لثه بینی یا خون مردگی در بدن دارو را قطع وبه پزشک مراجعه کنید
14 آسپرین
ASA
80-100-325-500 mg
 
ضد التهاب ضد درد کاهش فعالیت پلاکت در صورت بروز خونریزی از لثه یا کبودی روی پوست یا دفع خون از مدفوع حتما به پزشک مراجعه شود.به دلیل بروز عوارض گوارشی با یک لیوان شیر یا آبمیوه بعد از غذا میل شود. در بیماران مبتلا به آسم و زخم گوارشی فعال منع مصرف دارد.
15 آتورواستاتین
Atorvastatin
10-20-40 mg کاهش دهنده چربی خونLDL میتوان دارو را قبل یا بعد از غذا میل کرد.6 -12 هفته بعد آزمایشات کبدی چک شود . برنامه غذایی کم چرب و برنامه ورزشی منظم داشته باشید. در صورت استفاده همزمان با دیگوکسین با پزشک مشورت شود.
16 پلاویکس
Plavix
75 mg ضد تجمع پلاکت رقیق کننده خون مصرف این دارو بیمار
را مستعد خونریزی  میکند
باید از ضربه یا بریدگی
پیشگیری شود و در صورت
خونریزی از لثه یا بینی
و یا خون مردگی در بدن،
دارو قطع و به پزشک مراجعه شود.
17 ایزوسورباید
Isosurbide
10-40 mg ضددرد قلبی گشاد کننده عروق کاهنده فشار خون این دارو در پیشگیری درد
قلبی موثر است.
سردرد
عارضه شایع ان است که با مسکن برطرف میشود،  اگر سردرد شدید
و پایدار بود به پزشک مراجعه شود.

بر افروختگی صورت و احساس
سوزش زیر زبان از عوارض دارو میباشد.
18 نیترو گلیسرین
Nitroglycerin
2.6-6.4 mg ضد درد قلبی گشاد کننده عروق این دارو در پیشگیری
دردهای قلبی موثر است.

سردرد با این دارو کمتر
دیده میشود. دارو دور از
رطوبت و نور نگهداشته شود.
در صورت تاری دید
یا خشکی دهان مصرف
را قطع و به پزشک مراجعه کنید.


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 45 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر